ОПИСАНИЕ:
Проектът е конкурсно предложение, разработено в екип с Антонина Тритакова. Обект на проучване и проектиране е изоставен град намиращ се на остров Шпицберген в Норвегия. Pyramiden е бивша съветска мина, място с дълга история и местоположение в уникална природна среда с арктически климат.
Търсено е решение за експериментиране в контекста на опазване на архитектурното наслество.
ИМЕ НА ПРОЕКТА:
Crystal Mine
КОНКУРС:
120HOURS.no 2015 - Experimental Preservation
МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ:
Pyramiden, Spitsbergen Island, Svalbard, Norway
ГОДИНА НА ПРОЕКТИРАНЕ:
2015
ИЗПОЛЗВАН СОФТУЕР:
Archicad 18, Photoshop CC
За конкурса
120 Hours е студентски конкурс, създаден и организиран изцяло от студенти от Норвегия. Конкурсът съществува от 2011-та и в него могат да се включат студенти от цял свят, самостоятелно или в екипи до 3-ма души. Заданието за конкурса излиза в зададени от организаторите час и ден от седмицата, като от този момент нататък участниците са длъжни в срок от точно 5 дена, 120 часа, 7 200 минути, 432 000 секунди да предадат своите предложения и решения върху зададените проблеми. Най-добрите проекти и идеи се избират и награждават от комисия от архитекти.
За темата
Темата на конкурса за 2015-та година е “Experimental preservation” и засяга проблема с ограниченията в областта на запазването на архитектурното наследство. Търсени са идеи които да променят вече наложилите се методи и правила при реконструирането и съхраняването на значими за архитектурата обекти. Експериментирането и иновативните идеи в тази област са търсения ефект от конкурса.
Svalbard
Photography by Bjoertvedt
Photography by Northern Adventures
За ситуацията
Свалбард е архипелаг в Норвегия с арктически климат. В миналото е бил известно място за лов на китове и бели мечки, като с течение на времето този лов е ограничен и в последствие забранен. В наши дни по голямата част от островите са резервати. В местността се развива главно туризъм, научна и изследователска дейност.
Pyramiden e изоставен град намиращ се на остров Шпицберген в Норвегия. Градът е откупен от СССР през 1926 година с цел развиване на въгледобивна дейност, като едва през 1956 година тази идея се осъществява. До 1998 година градът е бил проспериращ и символ на съветската индустрия. През въпросната година въгледобивът е спрян и малко след това всички жители на града са евакуирани и градът остава безлюден.
Photography by LPO Arkitekter
Концепция
В продължение на много години ефектът на човек над острова е осезаем и пагубен за местната природа и най – вече животински свят. Днес когато ловът е забранен и голяма част от местността е превърната в резерват – ефектът от глобалното затопляне и дейността на човека по цял свят може да доведе до унищожаване на специфичните за района животински видове, от които най-застрашени и трудно приспособими към бързо променящите се условия са белите мечки.
ОСНОВНА ИДЕЯ В ПРЕДЛОЖЕНОТО ЗА КОНКУРСА РЕШЕНИЕ Е ГРАДЪТ /PYRAMIDEN/ И МЕСТНОСТТА ДА СЕ ПРЕВЪРНАТ В ЧАСТ ОТ НЕПОВТОРИМАТА ПРИРОДНА СРЕДА, КАТО СЪЩЕВРЕМЕННО СЕ ЗАПАЗИ ДУХЪТ И ИСТОРИЯТА НА МЯСТОТО. ПРОЕКТЪТ ИМА ЗА ЦЕЛ ДА МИНИМИЗИРА ДО КРАЙНОСТ НАМЕСАТА И ВЛИЯНИЕТО НА ЧОВЕК ВЪРХУ ОКОЛНАТА СРЕДА.
Схема - подход
Концепцията се обосновава в три основни насоки:
№ 1
Превръщане на града в природен резерват – идеята е даденото място да бъде свободно обитавано от местните животински видове, като сградите и съоръженията към тях се приспособят за нуждите на животните – предлагайки им подслон и сигурност.
№ 2
Опаковане на сградите, съоръженията и паметниците в града – по този начин е намерено решение за скриване на човешкия ефект върху околната среда. Удачно в случая е използването на полиестерно бяло платно, което е устойчиво на местните условия и има за цел да слее съществуващия сграден фонд с околната среда и да направи градът по – гостоприемен за местната фауна.
№ 3
Кристалната мина /The Crystal Mine/ – предложен е маршрут за посетители, който свързва всички значими места за посещение в града. Целта е да се намали вредата на хората върху природата. Всеки който желае може да разгледа градът през стъклен тунел, който е полувкопан в земята и наподобява мина. Въпросната стъклена пътека поставя човек пред интересна гледна точка. Той отново е привлечен от интересът и желанието си да се докосне до природата в нейната същност. Но за разлика от обичайният вариант, както е в един зоопарк например, в този случай човекът е този поставен в клетка.
Табло № 2
Табло № 1