ТЕМА
(под)Водна колония – дипломен проект
РЪКОВОДИТЕЛ:
доц. д-р арх. Александрина Ненкова
КАТЕДРА:
Интериор и дизайн в архитектурата
МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ:
н. Шабла, България
ФАЗА:
Идеен проект
ГОДИНА НА ПРОЕКТИРАНЕ:
2015
ИЗПОЛЗВАН СОФТУЕР:
Archicad 19, Keyshot 5, 3ds Max Design 2015, Photoshop CC
Дипломният проект предлага концепция за развитие и облагородяване на разглежданата територия (в непосредствена близост до н.Шабла), чрез изграждането на ново селище в изцяло водна среда. Средствата за постигане на подобно решение представляват специфични конструктивни, технологични и други особености свързани с потенциална реализация.
Подобно решение би било емблематично за територията на цялата страна. Специфичното географско положение и предложената ситуация би превърнало водното селище в новата най – източна точка на страната. Не на последно място подобна реализация би била в полза на научни разработки и изследване на морската флора и фауна, както и подводните археологически ценности за акваторията на Черно море.
Тема:(под)Водна колония
Дипломен ръководител:доц. д-р арх. Александрина Ненкова
Катедра:Интериор и дизайн в архитектурата
Местоположение:н. Шабла, България
Фаза:Идеен проект
Година на проектиране:2015
Използван софтуер:Archicad 19, Keyshot 5, 3ds Max Design 2015, Photoshop CC
Целесъобразност на проекта
Драстичното нарастването на броя на населението в световен мащаб поставя човечеството пред съществени проблеми като глобално затопляне, нарастване нивото на световния океан, недостиг на храна, изчерпване на енергийни ресурси и др. Чрез средствата на новите технологии, научни постижения и новаторско мислене, част от тези промени в средата могат да бъдат контролирани. Един от начините за решаването им е в търсенето на нови перспективи, а именно създаването на цели общности, селища и дори градове, които да се развиват в изцяло водна среда, автономно или частично свързани със ситуирани на сушата обекти. Един перспективен и оптимистичен поглед в бъдещето не изключва реализирането на подобни идеи на територията на Република България и в частност Черно море.
Град Шабла и прилежащите в непосредствена близост крайбрежни и морски територии представляват обект с неразкрит икономически, архитектурен, археологически и културен потенциал за територията на България. Съответно тази част от страната представлява изключително богатство на природни дадености подходящи за развитие на туристическа, изследователска и други дейности. От архитектурна гледна точка, териториите на север от Варна са обект на интерес, що се отнася до все още непокътнатото в тази зона черноморско крайбрежие.
Поглед от рибарското пристанище
В акваторията около н. Шабла са локализирани археологически находки от антично тракийско селище, както и древната пристанищна крепост Карон Лимен – факт, който благоприятства бъдещо развитие на изследователска и проучвателна дейност в района свързана с проблематиката за подводното културно наследство на България.
В близост до най – източната точка на България са намерени останки от потънали плавателни съдове от времето на Втората световна война, които са обект на интерес и могат да спомогнат за развитието на подводен туризъм и създаването на морски атракции в региона.
Археология
Основни параметри
Темата за водна колония обхваща идеята за изграждането на автономно селище в изцяло морска среда със следните ключови характеристики:
- енергийна независимост и самостоятелност;
- връзка с културното, археологическо и архитектурно наследство на мястото;
- извършване на научна и изследователска дейност в прилежащата акватория;
- създаване на туристически атрактивна дестинация.
Териториално планиране
Проектът е част от една цялостна градоустройствена постановка за зоната около фарът на н. Шабла – разработвана съвместно с к.арх. Антонина Тритакова. Планирането на териоторията обхваща развитие на вече съществуващото рибарско селище в непосредствена близост до носа. Предвижда се формирането на зона за рекреация в комбинация с археологически парк и регионален археологически комплекс на юг от фара.
н. Шабла
В акваторията на изток от н. Шабла е разработена т.нар. многофункционална зона, която е и обект на интерес в настоящия проект
Анализ на ситуацията
В колонията са обособени 3 основни зони:
- Зона 1 – Център за гмуркане и спорт
- Зона 2 – Изследователски център
- Зона 3 – Хотелска част
В центъра между трите зони се предвижда ново пристанище за директен достъп до колонията
Ситуация
Подходите към колонията се осъществяват през две сухоземни връзки, които са обвързани с вече съществуващата инфраструктура. Директен достъп с кола е възможен през естакадата с влизане през зона 1. Втората връзка е през буната в близост до вече съществуващото рибарско пристанище.
Силует от юг
Мотивация за конкретния избор на ситуацията:
- н. Шабла е емблематично за България място – най – източната точка на България;
- тук се намира най – старият фар по българското черноморско крайбрежие – символ на град Шабла;
- наличие на вече съществуваща инфраструктура;
- подводна археология;
- находища на полезни изкопаеми (предимно нефт);
- останки от потънали плавателни съдове в непосредствена близост до брега;
Силует от запад
Силует от север
Силует от изток
Морско дъно и комуникации
Перспективен разрез
Връзките и преминаването от една зона в друга се осъществява чрез подводни тунели и вертикални комуникации /общо 10 на брой/ свързващи различните нива между сградите. Най – общо те биват:
- простарнствена връзка свързваща зона 1 и зона 2 /кота -12.00м./;
- връзка свързваща пристанището с фоайето на хотелската част;
- връзка между главата на естакадата и фоайето на хотела;
- подводна връзка свързваща главата на естакадата с основната за зона 1 комуникация;
- пространствена връзка започваща от буната, преминаваща над водата при зона 2, след което отново потъва до кота -12.00м. и отново изплува над водата като достига до най – източната точка на колонията;
Кота – 12.00м. – Морско дъно
За придвижване между отделните зони могат да бъдат използвани индивидуални транспортни средства – тип електрически скутери
Зона 1
Перспективен разрез
Зона 1 представлява център за гмуркане и спорт. Тя обхваща вече съществуващата естакада, която в случая е реконструирана. Към нея, в самия и край, е изградена нова сградна структура със следните основни функции:
- паркинг на най-горно ниво /общо 57 места/;
- многофункционална зала;
- тренировъчен басейн;
- център за гмуркане и спорт с всички необходими помещения – съблекални, складове за екипировка, хангар за превозни средства, аудитория и зала за обучение, медицински кабинет, камера за декомпресия и др.
Фасада юг
Към тази зона се предвижда и хеликоптерна площадка, както и две изгледни площадки – една на кота 0.00 и друга близо до морското ниво на кота – 5.00м.
Зона 2
Перспективен разрез
Зона 2 е т.нар. изследователски център за акваторията на Черно море. Най – общо това е място за изследване и разработване на технологии в следните области – хидрология, геология, морска биология, добивна технология и алтернативни енергийни източници.
До сградата се достига по два начина: единият е чрез подводна връзка на най – долно ниво /кота – 12м./, и другият е чрез пространсвена връзка между буната и хотелската част. Достъп по тунел над водата отвежда посетителите на сградата до главно фоайе. То от своя страна свързва амфитеатрална зала за научни конференции със зона разработена като медиатека /кота – 3.00м./. Под този етаж на кота – 8.40 м. са разположени лаборатории, научни кабинети, както и различни технически помещения.
За енергийното осигуряване на колонията са използвани две специфични технологии, които са част от зона 2 и следва да бъдат разяснени:
- морски соларни клетки – това е специфична, хибридна технология на съчетаване и генериране на енергия от два различни източника – Слънцето и морските вълни, чрез една единствена система. Соларните клетки са във вид на мрежа, плуваща върху водната повърхност;
- система от микроводорасли /хлорела/ – щамът на хлорела се използва за биологично пречистване на всички известни категории отпадъчни води: битови, индустриални и др. Водораслите се отглеждат в специални пластмасови мембрани пълни с морска вода. Могат да бъдат преработвани и като био гориво.
Зона 2 – Силует от изток
Зона 2 – Силует от запад
Зона 2 – Силует от север
Зона 2 – Силует от юг
Зона 3 – Разпределения
Зона 3 се явява същинската хотелска част на колонията. Влизането в нея се осъществява чрез две подводни връзки отвеждащи посетителите до рецепцията на сградата. Основните хотелски стаи са достъпни през общо фоайе и рампи развити около общ атриум.
Обслужващата зона на сградата представлява фитнес /кота -7.00м./, кухня /кота – 5.80/ и ресторант /- 5.00м./ изградени в близост до основното фоайе. Над фитнеса е и основното крило с хотелски стаи, което отвежда до по-големи по площ апартаменти в най – източната точка на колонията.
Конструкция
Разрез Зона 3 – 1
Разрез Зона 3 – 2
Конструкцията на сградата предстявлява различни по големина и носимоспособност стоманени рамки, които са аналогични при подводните тунели. По специфично формообразуване съществува при главното фоайе, където конструктивните елементи се събират в общо ядро. Стоманените рамки са радиално разположени спрямо общ център – рецепцията на сградата. Конструкцията е изявена както в пространствата, които формира, така и във фасадно отношение.
Перспективен разрез
Архитектурен образ
Силует от изток
Архитектурният образ на колонията е подчинен на двата най – изявени обема във вече съществуващата среда – фарът и естакадата. Фарът като много силен вертикален акцент и естакадата, като ключова хоризонтална характеристика за околността. Всъщност комуникациите във всичките им посоки са основен признак на предложената архитектура. Търсен ефект също така е изявяването на конструкцията на сградите, както и третирането на вертикалните комуникации в стилистика характерна за стария фар.
Силует от запад
Силует от север
Силует от юг
По специфични материали, които са използвани са акрилно стъкло и видим бетон. Особено в случая е използването на определен вид бетон /ph neutral marine concrete/ за подводните части. Подобен материал се използва за изграждането на подводни рифове по света, като той благоприятства бързото развитие на морски организми по повърхността му и спомага за биоразнообразието в района.
Интериор
Всички характерни за екстериора черти, важат в пълна степен за вътрешните пространства на колонията – видима конструкция, бетон, изявени ярки вертикални комуникации и отдаване на почит към красотата на подводния свят.
Разгъвка
Детайлно е разработен интериорът на главното за хотелската зона фоайе. Основен акцент във въпросното пространство се явяват два водни басейна оформени около основните конструктивни елементи, които се застъпват един в друг. Те са във формата на фуния, като първият е вътрешен и същевременно изпълнява функцията на аквариум, а вторият е външен, но може да бъде наблюдаван от вътрешността на сградата – от главното фоайе или при подхода към хотерските стаи.
Визуализация – рецепция
Типове обитаване
За нуждите на колонията са разработени няколко основни типа обитаване.
Тип 1 и 2 са базовите хотелски стаи разположени около централното за зона 3 ядро. При разработката на проекта беше важно създаването на специфичен достъп към хотелските стаи от типа на влизане в плавателен съд тип яхта. Това е и причината във всички останали хотелски клетки да имаме достъп през коридор на горно ниво и съответно слизане към спалнята по индивидуална за всяка стая вита стълба. В зоните най – на изток са предивдени и няколко по – големи по площ апартаменти. Съответно към пространствената връзка идваща от изследователския център са проектирани стаи за ползване предимно от научните работници за колонията. Достъпът и характеристиките им са аналогичен на стаите в източното крило на хотелската част.
Разрез през хотелски клетки
(под)Водни единици
Към проекта е разработен един допълнителен вид на обитаване – т.нар. (под)Водна единица. Това е плаващ тип хотелска стая със следните ключови характеристики:
- дневна, трапезария и кухня на най – горно ниво – разположени над водата;
- спалня – почти изцяло потопена под водата;
- конструкцията на елементите е карбонова с вградени в нея инсталации;
- до единицата се достига чрез индивидуални превозни средства – общо 2 типа лодки, специално разработени към проекта;
- енергийната независимост на системата се осъществява чрез соларни панели и генериране на енергия от морските вълни;
Модификация
При необходимост /например по екстремни условия в морето/ целият модул може да потъва във водата на безопасна дълбочина. При тази модификация – на повърхността остават три подплавака, които чрез светлинни сигнали маркират позицията на основното тяло във водата.